גירוד

גירוד

פעולת הגירוד היא פעולה שבמהלכה מבצעים שפשוף חלש או חזק כנגד עור הגוף. במקרים קלים ועדינים יתבצע גירוד בעדינות באמצעות עור היד אך במקרים בהם תחושת הגרד חזקה במיוחד יהיה צורך בגירוד מסיבי יותר שיתבצע על ידי הציפורניים ויהיה דומה מאד לפעולה של שריטת העור. מה שגורם לתחושת הגרד היא גירוי כלשהו בעור – אם במגע קל או חזק יותר. ברוב המקרים תחושת הגרד תחלוף לאחר ביצוע הגירוד בעוצמה הדרושה אך במידה והתחושה חוזרת על עצמה פעמים רבות כדאי לבצע בירור רפואי מעמיק על מנת להבין את הגורמים לתחושה זו.

הצורך לבצע גירוד כנגד העור יכול להיות מורגש בכל אזור בגוף, בין אם מדובר על אזור חשוף הנמצא בשימוש ובין אם מדובר באיבר אשר בדרך כלל מכוסה בכיסוי או בבגדים. כך או אחרת, כאשר תהיה תחושת גרד חזקה במיוחד אותו אדם יהיה חייב לגרד ובמידת הצורך אף יוריד את הבגדים לצורך כך. אין עוררין על כך שבמידה ומדובר בתחושת גרד כרונית שאינה עוברת מעצמה או חולפת לאחר פרק זמן סביר – הרי שמומלץ ליצור קשר עם רופא או מטפל על מנת להבין מדוע מופיע הגרד, איך להקל עליו ואיך אולי אפשר למנוע אותו לחלוטין.

בעולם הרפואה קיימת מחלוקת האם רצון של גירוד נחשב לכאב והאם להתייחס אליו כאל תסמין שעלול להיות הסנונית הראשונה של מחלה, בדומה לכאב או לתסמינים אחרים כמו שיעול, כאבים אחרים או חום. ללא ספק הגירוד יכול להיות ביטוי חיצוני לתופעת האלרגיה ובמקרים שבהם חש אותו אדם חוסר נוחות רב שמקשה עליו לתפקד באופן יומיומי ושגרתי – הרי שחשוב מאד להבין מהו האלרגן ולבדוק האם אפשר להימנע ממגע איתו על מנת שלא לחוש שוב את הצורך לגרד.

חשוב מאד שהגירוד עצמו לא יגרום לנזק בעור או בגוף מפני שלעיתים קרובות במידה והגירוד מתבצע על ידי הציפורניים הרי שאם הן מחודדות עלולה להיווצר שריטה עמוקה שתהיה כואבת ויהיה צורך לטפל גם בהחלמה שלה. זו הסיבה שתמיד כדאי לבצע גירוד עדין ללא שימוש בציפורניים.